
Saborski zastupnici jučer su raspravljali o uvođenju vojnog roka. Prvi ročnici za temeljnu vojnu obuku očekuju se u siječnju 2026. godine, pisala je Hina. Zastupnici će o zakonskim prijedlozima za izmijene Zakona o obrani glasovati danas. Nakon prvog čitanja, drugo će se provesti na jesenskom zasjedanju Sabora.
Ministar obrane Ivan Anušić kazao je da razlika u trajanju vojnog i civilnog roka mladima treba poslužiti kao motivacija, prenio je HRT. Ograničavanjem vojnog roka na dva mjeseca, upola kraće od civilnog, htjeli su ga učiniti poželjnijim. "Civilno služenje se bira radi priziva savjesti, zbog toga je 2008. godine i zaustavljeno vojno osposobljavanje", rekao je Anušić.
Kraći vojni rok
Ovaj put vojni rok se skraćuje jer Vlada ne želi da se ista situacija ponovi.
"Osoba koja završi temeljno vojno osposobljavanje, ostavlja se na raspolaganju hrvatskoj državi do svoje 55. godine kao pričuvni pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Svakako mora imati i određene benefite i određeni kraći rok kojim će boraviti na temeljnom vojnom osposobljavanju jer toliko je dovoljno. Zbog toga smo napravili razliku između dva i četiri mjeseca - kako bi motivirali ljude da se odluče za temeljno vojno osposobljavanje", dodao je Anušić.
Ratovanje u 21. stoljeću
Najavio je da će prioriteti biti pripremanje za novo vrijeme ratovanja. Ratni sukobi više nisu što su bili prije 15 godina. "Iskustva iz Ukrajine pokazuju da su tehnologije napredovale, da su načini na koji se ratuje i kako se ratuje nešto što u ovom trenutku trebamo razvijati. To je kibernetika, to je kibernetičko ratovanje, to su bespilotne letjelice i to je ono što mi u našoj DPR strategiji razvijamo i planiramo" kazao je Anušić.
Najbitnije, smatra, je uključivanje hrvatske industrije. Ona mora opskrbljivati Oružane snage da bi ostale neovisne. Naveo je primjer dronova koji se iz Hrvatske isporučuju na ukrajinsko ratište.
Marijana Puljak pak drži da je riječ o neefikasnom i skupom modelu koji nije usklađen s današnjim vremenom. "Dvomjesečno osposobljavanje ni u teoretskom smislu neće stvoriti vojno sposobne osobe spremne za borbene uvjete 21. stoljeća, danas se ne ratuje puškom u rovu, nego algoritmima, dronom, dezinformacijama", rekla je Puljak.